ПРАЙМ - качественна изолация

Интервюто се води с г-жа Веселина Балабанова - управител на ПРАЙМ ПРОДАКШЪН ЕООД.

Кога стартирахте производството?
Още през 2004 г. ПРАЙМ пусна в експлоатация ново високотехнологично оборудване за производство на блокове и плочи от експандиран полистирен. Технологията на производство е най-съвременна. Използват се суровини основно на BASF. Според потребностите и изискванията на клиента предлагаме експандиран полистирен с дебелина на плочата от 10 мм до 300 мм и с обемна плътност от минимум 15 до максимум 35 кг/м3.

Експандираният полистирен PRIME PLAST EPS е български продукт за външна топлоизолация, който съчетава високо качество с конкурентна цена.

В завода е вложена значителна българска инвестиция, която гарантира 500 000 м3 производство на стиропор на година, но имайки предвид нашата политика да произвеждаме само продукти с високо качество, капацитетът не може да бъде изпълнен лесно.

Каква е стратегия на фирмата и кои са основните цели, които сте си поставили?
Без да навлизам в подробности, разбира се, тя е свързана с разширяване пазарните позиции на продуктите на ПРАЙМ както в България, така и извън страната.

Ние нямаме уникалната възможност да сме били сред първте на пазара и се налага да заложим на отличаваща ни стратегия - високо качество. Доверявайки се на нас, клиентът да е сигурен в качеството, което получава. Отделните фирми си имат различни концепция за развитие, някои са с по–високо, други са с по–ниско качество. Когато клиентът познава един продукт, той очаква винаги да получава едно и също качество - това е и наша основна цел.

За съжаление присъствието на световни производители точно в нашия бранш не съдейства за повдигане стандарта на пазара, дори напротив допълнително го влоши.

Предвиждате ли въвеждане на нови производствени мощности и дългосрочни инвестиции?
Планираме да пуснем още нови продукти в близко бъдеще, както и да открием второ производство в югоизточна България.

Какви са трудностите, с които се срещате?
Нашите продукти са с високо качество, съответно се налага по-висока цена. Това, което ни създава проблеми, е да се борим с продукти с много ниска цена и неизвестно качество.

Кои са партньорите, с който работите?
Работим с много сериозни търговски организации в България. Можем да се похвалим с изключително добра съвместна дейност с много складове, фирми и промишлени предприятия, но откровенно казано целите, които сме си поставили, са доста по-големи както в средносрочен така и в дългосрочен план.

„ПРАЙМ” изнася ли своя продукция и в кои страни?
Да, продаваме Изолационни термо блокове на две строителни фирми в съседни държави. Освен това наши дистрибутори продават PRIME EPS в складове в Северна Гърция, където качественият ни продукт се отличава от местното производство.

С какво се различавате от другите производители?
Топлоизолационните плочи EPS могат да бъдат произведени с различни физико–механични показатели, но в най-голама степен предопределящ за топлоизолационните качества е обемното тегло т. е. плътността на експандирания полистирен. Това е показателят, с който ние не правим компромис, и на пазара не се продава полистирен, произведен от нас с плътност под 15 кг/м3. Доказано във времето този продукт притежава редица предимства пред всички останали топлоизолационни материали.

Има място за всеки. Пазарът не е голям, но е с тенденция за разтеж, а ние имаме различен поглед и ще научим клиентите да правят разлика.

Как да се ориентира клиентът при разнообразието от предложения и как да разпознава качествения продукт?
Търсенето ориентирано към качеството по мои наблюдения се проявява все по-често. Имаме доста клинти търговци, които предпочитат да работят основно с наши продукти, защото са имали доста проблеми с некачествени стоки, които по съдържание не отговарят на описанието на етикета. Но истината е, че все още основното търсенето е свързано с най-ниската цена. При топлоизолациите се получава, така че когато плащаш най-ниската цената, всъщност не пестиш пари.

Как се борите с нелоялната конкуренция?
Никак не е лесно, но най-важното е, че сме убедени в крайния резултат, които ще постигнем. За да покажем на клиентите, че действително нашият продукт е качествен, просто не произвеждаме друг. И ние бихме могли да предлагаме на пазара полистирол основоно с ниска плътност и да имаме доста повече продажби, но имаме друга политика. Държим нашите кленти да са доволни и в дългосрочен план.

Как може непрофесионалист да различи различните видове топлоизолационни материали?
Повечето хора, които отиват в магазина търсят „ най-евтиния стиропор” и най-евтиното лепило. След една година осъзнават, че резултатът, ако го има изобщо, е малък. Търговците, които продават топлоизолации, могат да помогнат на клента да се ориентират каква е разликата между отделните продукти. Отделен е въпросът, че те предпочитат да продават най-евтиния материал, върху който реализират най-добрата печалба.

Как се движат цените на изолационните материали на нашия пазар?
Капацитетите за производство на полистирол са пъти над пазарния обем. Има по-големи възможности за производство, отколкото пазарът поема и това води до подбиване на цените от повечето производители. Конкуренцията между производителите на полистирол е голяма и притискани от големите търговски вериги за ниска цена, те компенсират с ниско качество. Единственият компонент, който може да промени себестойността на материала, е плътността. Ниската цена винаги означава, че е спестен материал, което води до ниско качество на продукта.

Ние сме едиствените производители, които отказваме да се състезаваме в пазарния сегмент на най-ниската цена. Нашите цени винаги започват с едно ниво над конкуренцията, не защото печелим повече, а напротив: за гарантираната плътност, която предлагаме, винаги над 15кг/м3 - имаме най-добрите цени. При нас не се произвежда полистирол така наречен 11-13 кг/м3 или 15- 18кг/м3, което обикновенно означава цена за 18 кг/м3 и плътност максимум 14,5 кг/м3 или наречен Фасаден, чийто показателите достигат и до 8-9кг/м3.

Ще дойде моментът, в който хората сами ще осъзнаят ползата от качественото топлоизолирането, което притежава наистина добри топлоизолационни показатели. Това обаче ще се реализира тогава, когато започне истинско обследване на сградите и съотвветните органи започнат да следят за истинските параметри, които постигат вложените материали.

Кои са основните групи продукти, които предлагате на пазара?
Предлагаме експандиран полистирен PRIME PLAST EPS с обемна плътност от минимум 15 до максимум 35 кг/м3. Имаме нов продукт PRIME NEO, произведен от Неопор на BASF, предлагаме и PRIME BLOCK, което представлява Изолационен Термо Блок или т.нар. - оставащ кофраж. И не на последно място произвеждаме транспортни опаковки за големи промишлени предприятия.

С какво се отличава новият PRIME NEO?
PRIME NEO е търговското наименование на произведения от нас материал от Неопор, за което съответно имаме договор за кообрандинг с BASF – Германия.

Продуктът не е особено нов за нашия пазар, просто досега основно бе внос, а ние предлагаме гарантирано българско качество, по-гъвкави сме като доставки и по-конкурентни като цена.

Какво е отношението Ви към санирането?
Идеята за оздравяване на жилищата е обречена на провал, ако няма сътрудничество между съседите. В същото време то е и абсолютно безсмислено, ако цялостно обновяване се прави само на един или няколко апартамента в блока. Самодейното саниране не е ефективно, с него не се постигат значителни икономии на енергия, не се решават цялостно проблемите с инсталациите в сградата. А инвестицията като цяло излиза по-скъпо. По-късно при цялостно саниране на сградата собственикът, който вече веднъж е инвестирал в подобрения на жилището си, трябва да плати отново заедно с всички живеещи във входа да се събори мазилката и да се направи изцяло нова на цялата сграда. При цялостното саниране на сградата могат да се постигнат до 70% икономии на разходите за всички консумативи, докато при частична изолация - вътрешна или външна, се постига не повече от 20-30% намаление на енергийните сметки.

Частичните изолации, които се виждат във всякакви цветове по столичните фасади, дават много дефекти. Има и цели свлечени фасади, заради некачествени изолации. Пример за непрофесионално свършена работа е, че в момента масово се правят топлоизолации с полистирол с дебелина 2-3 см, при препоръчителен минимум 5 см, а за да се постигнат нормативните изисквания за енергийна ефективност в панелните сгради, дебелината трябва да е 7-8 см. Като слагат два пъти по-тънка изолация или изолация с недостатъчна плътност, собствениците на жилищата спестяват между 300 и 500 лв. (за фасадата на апартамент около 100 кв.м), а постигат около 30% от очаквания ефект. За сравнение в Авсрия например поставят най-вече изолация с дебелина 20 см и плътност поне 15 кг/м3.